…a ještě víc historie

Po vojně v roce 1969 spolu začali hrát dva bývalí spolužáci, bigbeaťáci a sousedé – Jan Masák a Josef Beránek. 0005Zprvu spíše folkové duo přechází na country, vycházeje z desek, songbooků a pásek zasílaných z Austrálie bratrem jednoho z nich, který tam společně s V. Čechem (Buddy Weston) emigroval. Každodenním hraním po restauracích a klubech se objevují muzikanti, kteří by se rádi připojili. A tak vzniká v roce 1970 v ZK Plastimat první sestava. Zatím sice bez názvu a bubeníka, zato ale s jasnou představou, jak v této činnosti pokračovat. 0004Spolupracují s Černým divadlem při ZK, Ypsilonkou a Country klubem v Jablonci, pro který připravují koncertní program – „Historie country music“ (od J. Rogerse až po Kristoffersona a country-rock). Po dlouhém hledání českého jména dospěli shodně k názvu „ŠANCE“, a v listopadu 1972 se uskutečnily požadované kvalifikační přehrávky. Tímto začala teprve ta pravá muzikantská anabáze. Hraje se v restauracích, hotelích, nočních klubech a barech a vůbec na všech dostupných místech, kde je o tento druh hudby zájem nejenom k poslechu, ale i k tanci.

Sestava v letech 1972 – 1975:

Jan Masák   – ak. kytara, zpěv, kapelník
Josef Beránek   – el. kytara, zpěv, textař
Ivan Adamec   – pedál. steel kytara, mandolína
Boris Goldstein   – basová kytara
Karel Procházka   – bicí

0005V této sestavě se v roce 1973 zúčastňují Porty. Postupují do krajského kola, kde však jsou jedinými zástupci moderní country a proto, podle vyjádření poroty, žádný další postup do vyšších kol není možný. Kapela již z tohoto důvodu nemá zájem se těchto soutěží zúčastňovat. Stále více hrají, dostávají další a další nabídky na vystupování, stávají se populárnějšími. Bohužel však díky tomuto propuká tzv. ponorková nemoc.

0001

Kapela se kvůli tomu v roce 1975 rozpadá, ale v dalších letech se příležitostně schází a hraje. Josef Beránek se stěhuje do Brna, kde hraje ve skupinách Karabina a Jarmark (folk-rock). Po návratu hraje v letech 1980-81 ve známé skupině Volupsije, ač kytarista na harmoniky.

V roce 1986 různí členové jabloneckých a libereckých skupin (Volupsije, Samorosti, C-styl) se dávají dohromady a pod vedením J. Beránka začíná Šance znovu oficiálně fungovat. Stálým hraním překonává i krizi v letech 1989-90. Hrají s Buddy Westonem a dalšími. 0008Skupina v roce 1992 natáčí demosnímky v Experimentálním studiu. Hudební produkce je složena z evergreenů současných písní americké country, převážně s vlastními texty, a původních skladeb.0009

Ve složení:

Josef Beránek   – kytary, harmoniky, zpěv, textař a kapelník
David Josefi   – ak. kytara, zpěv
Michal Paprskář   – baskytara, zpěv
Oldřich Vebr   – bicí
V. Medek   – klávesy

natačejí v dubnu 1997 demo CD ve vlastní režii v libereckém studiu Spin. U příležitosti oslav 25 let činnosti (ne vzniku) jej křtí v Experimentálním studiu v Liberci kmotři Buddy Weston a Jan Rejent. 0006Brzy po natočení CD ze skupiny odchází klávesista V. Medek. Kapela pokračuje ve čtyřech, když se na post bubeníka vrací „výrazná posila“ staronový Pavel Flejberk (hrál v letech 1988-1990). Muzikanti se rozhodují více se věnovat mediální prezentaci (rádia, televize, festivaly, atd.), hrají pravidelně nejdříve v Country saloonu a poté přechází do nového Western clubu ve Vratislavicích.
0010Konají se zde stylové večery, kde vystupují nejen regionální hudebníci (J. Helekal, J. Laufer, Yoyo band, atd.).

Demosnímky jsou využívány rádii EuroK, RCL, ČRo Ústí nad Labem, Hradec Králové, Praha, Country rádio, Rádio Presston a další. Kapela je prezentována i na regionálních televizích.

0003V září 1999 přichází houslista z rozpadlé skupiny Senet Tomáš Nezdara.


Z pamětí J. Beránka